Građevinski otpad je otpad koji koji nastaje prilikom gradnje novih objekata, rekonstrukcije postojećih objekata, sanacije ili rušenja starijih objekata. Obično je to šuta, zemlja, te ostali otpad s gradilišta. Građevinski šut sastoji se isključivo od mineralnog otpada poput betona, cigle, keramike, tla i pijeska. Odlagati možete čistu građevinsku šutu, bez prisustva kablova, plastike, metala, stakla i drva.
Mješoviti građevinski otpad, s druge strane, mješavina je mineralnog otpada i drugih materijala kao što su drvo, staklo i metal. Otpad poput kablova, plastike, stakla i metala treba potpuno izdvojiti i odložiti u posebne posude na reciklažnom dvorištu.
Detaljan popis svih takvih materijala nalazi se u Pravilniku o kategorijama otpada sa listama (Abfallverzeichnis-Verordnung - AVV) pod šifrom otpada 17. Građevinski otpad i otpad od rušenja objekata (uključujući iskopanu zemlju sa onečišćenih/kontamiranih lokacija).
Opasni građevinski otpad, poput izolacijskih materijala koji sadrže azbest, označen je zvjezdicom * u listi i mora se odlagati odvojeno.
Mora se voditi računa kada se odlaže građevinski šut koji sadržava azbest. Azbest je opasan za zdravlje ljudi samo kada se njegova sićušna vlakna nađu u zraku koji se udiše. To se eventualno može dogoditi ako materijale koji sadrže azbest trgate, stružete, brusite, razbijate, lomite ili ih na bilo koji drugi način obrađujete a da pri tome proizvedete i udahnete prašinu.
Najčešći građevinski materijal koji sadrži azbest u domaćinstvima su krovne ili zidne „salonitne“ ploče. Njihovo uklanjanje trebate prepustiti za to obučenim osobama. Ukoliko se ipak sami upustite u taj zahvat, obvezna su lična zaštitna sredstva (maske i rukavice), pažljiva demontaža uz protuprašno prskanje vodom, pažljivo spuštanje, odlaganje i pakiranje zaštitnom folijom.